Web Tasarim ve Otomasyon |  ARAM

Yüzüncü Yıl - Bahçelievler mh. 224.sk No: 13/6 - Muratpaşa / ANTALYA

Pazartesi - Cuma 09:00 - 18:30

Web tasarım veya web programcılığı, günümüzün en gözde sektörlerinden olma ayrıcalığını devam ettiriyor. Peki web tasarım ile ilgilenmek isteyen birinin izlemesi gereken yollar hangileri?

Web tasarım, Front-End (Kullanıcı Arayüzü) ve Back-End (Sunucu Bazlı) çalışma olarak ikiye ayrılır. Front-End kısmında yalnızca kullanıcı arayüzü tasarlanır. Sayfaların görünümü, konumları, yazı fontları, renkler gibi detaylar üzerinde çalışılır.

Back-End dediğimiz sunucu tarafında ise dinamik bir site için gerekli işlemler yürütülür. Veritabanı alışveriş işlemleri başta gelir. Örneğin; Back-End teknolojilerinin kullanılmadığı bir web sitesi projesinde sayfanıza herhangi bir şey eklemek için HTML kodlarını incelemeniz, kodları okuyabilmeniz ve yönetebilmeniz gerekir. Ancak güzel bir Back-End çalışması yapılan sitenizde içeriklerinizi güncellemek için herhangi bir kod bilginize ihtiyacınız yoktur. Yazılımcınız bunu sizin için halletmiş, ve sizin için bir yönetim paneli tasarlamıştır. Bu panel üzerinden sitenizi adeta sosyal medya hesaplarınızı yönetir gibi yönetebilirsiniz.


 

Bu işe en baştan başlamak isteyen biri, öncelikle HTML kavramını ve detaylarını öğrenmelidir. HTML, gezdiğimiz internet sitelerinin temelini oluşturan yapıdır. Bir bina düşünün; ilk önce tuğlalar ile binanın temeli atılır. Katlar çıkılır, kabası bittikten sonra sıva ve tasarım işlemleri başlar. Bu noktada HTML, tasarımdan önceki kısımdır. Tasarım işlemleri CSS ile devam eder. Elbette tasarım için CSS’e ihtiyacınız yok, HTML ile halledebilirsiniz. Ancak günümüz gelişen teknolojileriyle birlikte CSS kullanmayan site yok denecek kadar az.

CSS ise, atmış olduğunuz temel üzerine koyduğunuz desenler, pencereler gibi tasarımsal detaylardır. Bir web sayfasını CSS ile renklendirebilir, yazı fontlarını değiştirebilir, konumlandırmalarını ayarlayabilir ve resim, fotoğraf gibi unsurların şekillendirmesini yapabilirsiniz.

Front-End uygulamalarında yaygın kullanılan bir diğer teknoloji ise JavaScript’tir. Yukarıda bahsi geçen HTML ve CSS bir programlama dili değil, işaretleme dilidir. Programlama, yazılım gibi konularla âlâkası yoktur. Ancak JavaScript tam olarak bir programlama dilidir. Yazılan kodlar, değişkenler, fonksiyonlar, kurulan algoritmalar vesaire oldukça farklıdır. JavaScript’i ister Front-End geliştirmelerde ister Back-End geliştirmelerde kullanabilirsiniz. Ancak bu konumuzda Front-End kısmında yer alan görevlerinden bahsedeceğiz.

JavaScript bir programlama dilidir ve diğer programlama dilleri gibi kendisine ait kütüphaneleri vardır. Bu kütüphanelerden en çok bilinen ve en çok kullanılanı Jquery’dir. Jquery, Javascript ile yapılan işlerin daha kısa ve temiz kodlarla yapılmasını sağlayan, süre maliyetini en aza indirgeyen ve daha dinamik siteler yapılmasını sağlayan bir kütüphanedir. Örneğin göz alıcı bir slider, site içerisindeki animasyonlar yahut manipülasyonlar Jquery ile daha kaliteli ve daha hızlı yapılabilir. JavaScript olmadan da bir site tasarlayabilirsiniz. Ancak bu baharatsız yemek yemeye benzer.


 


 


 


 


 

Back-End Dilleri


 

Front-End kısmında gerekli donanımlar sağlandıktan sonra sunucu etkileşimli dinamik bir site için gereken aşamalardan sonuncusu bir Back-End dili öğrenmektir.

Bu dillere örnek olarak Javascript, PHP, ASP.net, Python, Java gibi örnekler verilebilir. Dünya üzerinde en çok kullanılan web programlama yazılım dili PHP’dir. Dünya üzerinde tüm sitelerin 4/3’ünün PHP ile yazıldığı biliniyor. Ayrıca PHP, API uygulamalarına en elverişli ve en zahmetsiz dil olduğu söyleniyor.


 

Web programlama, yazılım ve diğer tüm hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için Antalya’da bulunan ofisimize ziyeret için gelebilir, bize telefonla ulaşabilir ya da iletişim formundan bize yazabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum Yap

Gizlilik ve Çerez Politikaları hakkındaki detaylı bilgiyi okudum ve kabul ediyorum.

Sormak istedikleriniz mi var ?

Web Tasarim ve Otomasyon |  ARAM

ARAM YAZILIM VE BİLGİ TEKNOLOJİLERİ.

info@aramyazilim.com
0 (552) 922 39 61