Web Tasarim ve Otomasyon | ARAM

Yüzüncü Yıl - Bahçelievler mh. 224.sk No: 13/6 - Muratpaşa / ANTALYA

Pazartesi - Cuma 09:00 - 18:30

İlk izlenim her zaman önemlidir. Bir insan üzerinde edindiğiniz ilk izlenim, genelde dış görünümüne, kılık kıyafetine, uslûbuna ve benzeri fiziki kavramlara bağlıdır. Nasıl ki sizin için çok önemli olan bir görüşmeye giderken son derece özenli ve dikkatli davranıyorsanız, bunu şirketiniz için de uygulamanız gerekir. Bir şirketin fiziki görünümü; logosu, internet sitesi, kartviziti gibi etmenlere bağlıdır.

Bir işveren olarak, bir işi yaptırmak istediğiniz takdirde farkında olmasanız dahi sizin de dikkat edeceğiniz ilk özellikler bunlardır. Dükkanı, dükkan içerisindeki malzemeleri, personelin tutumu kadar o firmanın reklamsal detayları da bilinçaltında gizli bir yer tutar. Yıkık dökük, tozlu bir dükkandan mı alışveriş yapmak daha cazip olur, yoksa şâşâlı, ilgili, güven veren bir işletmeden alışveriş yapmak mı daha cazip olur ?


 

Bir işletmenin kurumsal kimliğinin başlıca unsurları şunlardır;

 • Logo

 • Slogan

 • Kartvizit

 • Antetli Kağıt

 • Zarf

 • Dosya

 • Kurumsal E-Posta

 • Gazete, dergi vb matbaa ürünleri

 • Logo baskılı takvim, ajanda vb.


 

Liste uzar gider, ancak başlıca olması gerekenler bunlardır.


 

Tüm bunlar genelde bir unsura bağlantlı olarak ilerler ; Logo.


 

Logo seçimi, kurumsal kimlik tasarımının ilk ve en önemli aşamasıdır. Logoda kullanılacak şekiller, desenler ve renkler oldukça önemlidir. Zira tüm kurumsal kimlik tasarımları logoda bulunan renkler, şekiller ve yazı fontlarına göre dizayn edilir. Kurumsal tasarımın ilk kuralı, renkler ve yazı fontlarının logo ile uyuşmasıdır. Logoda kullanılan bir renk, internet sitenizin tamamında bulunan kullanıcı arayüzündeki yazılarla aynı renkte olması hâlinde gözü yormayacak ve âhenk içerisinde akıcı bir sayfa oluşmasını sağlayacaktır. İnce bir detay olmasına karşılık bilinçaltında önemli yere sahiptir.


 

Slogan da en az logo kadar önemli etmenlerin başında yer alır. Bir reklam filminde yer alan sloganın, siz farketmeden dilinze pelesenk olduğunu ve gün içerisinde mırıldandığınızı fark etmişsinizdir. Eğer o reklamda slogan olmasaydı, sloganı hatırlamaktan ziyade muhtemelen firmanın ismini dahi zor hatırlayacaktınız. Ancak bilinçaltınıza yerleşen slogan, o firmanın ismini ve faaliyetini de sizin zihninize farkettirmeden kazımış oldu. Bu bağlamda slogan, bir firmanın kurumsal kimlik tasarımında önemli yer tutan unsurlardan biridir.


 

Hiyerarşik düzende ilerleyen kurumsal kimlik çalışmaları, sloganın tamamlanmasının akabinde kartvizit tasarımıyla devam eder. Dışarıdan bakıldığı zaman basitçe “kartvizit” diyerek geçiştirebilirsiniz; ancak baskısı, desenleri, renkleri, fontları ve birçok etkileyici faktör birleştiği zaman ortaya bir zanaat çıkmaktadır. İnce ayrıntılar sizi her zaman bir adım önde tutar.


 

Ardından isteğe bağlı olarak promosyon ürünler tamamlanır. Müşterinize hediye ettiğiniz baskılı bir ajanda sizin için küçük bir detay olabilir. Hatta hediye ettiğiniz müşteriniz için de küçük bir detay olabilir, ama emin olun müşterinize ziyarete gelen üçüncü bir kişi için önemsiz detay olmayacaktır.


 

Tüm fiziki etmenler tamamlandıktan sonra, kurumsal kimlik çalışmaları internet sitesi ve e-Posta adreslerinin hazırlanmasıyla son bulur.

İşyerinize gelen birini nasıl karşılıyor, masanızı nasıl düzenli tutuyorsanız aynı durum internet siteniz için de geçerlidir. Sizi iyi tanımak isteyen bir firma, ilk olarak kartivizitinizde yer alan internet sitenizi ziyaret edecektir. Bu; tanışma faslında yer alan bir detay olmakla birlikte, çalışmakta olduğunuz firmalara gönderdiğiniz e-Posta adreslerinin kurumsal olması da bir o kadar önemlidir.

İnternet siteniz için aldığınız alan adınıza bağlanan e-Posta adresi; karşı tarafa hem güven hissi verecek hem sizin prestijinizi yükseltecektir.


 

Kurumsal kimlik hizmetlerimizden faydalanabilmek yahut bilgi talep etmek ve danışmanlık için Antalya’da bulunan ofisimizi ziyaret edebilir, bizi arayabilir veya İletişim Formu’ndan istek ve taleplerinizi bize iletebilirsiniz.

Yorumlar

Yorum Yap

Gizlilik ve Çerez Politikaları hakkındaki detaylı bilgiyi okudum ve kabul ediyorum.

Sormak istedikleriniz mi var ?

Web Tasarim ve Otomasyon | ARAM

ARAM YAZILIM VE BİLGİ TEKNOLOJİLERİ.

info@aramyazilim.com
0 (552) 922 39 61